Szkoła Podstawowa nr 1 w Tucholi im. ks. ppłk. J. Wryczy
  • Zdjęcie budynku Szkoły Podstawowej nr. 1 w Tucholi

SP nr 1 na Zaślubinach Polski z Morzem

W ramach obchodów 100. lecia powrotu Pomorza do Macierzy Szkoła Podstawowa nr 1  im. ks. ppłk. J. Wryczy w Tucholi otrzymała zaproszenie na uroczystości z okazji 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. Uczniom z tucholskich szkół towarzyszyła delegacja Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego (oddział w Tucholi), na czele z Państwem Marią i Jerzym Ollick. Pomoc w organizacji wyjazdu na uroczystości zadeklarował Burmistrz Tucholi – Pan Tadeusz Kowalski.

W uroczystościach wzięli udział Pan Andrzej Duda – prezydent RP, Pani Małgorzata Kidawa – Błońska – wicemarszałek Sejmu, władze samorządowe województwa kujawsko – pomorskiego, pomorskiego, a także przedstawiciele różnych placówek oświatowych, organizacji pozarządowych oraz innych instytucji.

Uroczysty dzień w Pucku rozpoczął się od przyjazdu historycznego parowozu wraz z  generałem Hallerem oraz zaproszonymi gośćmi. Z dworca PKP ruszył barwny korowód, w którym wzięła udział tucholska młodzież, zaznaczając swoją obecność  sztandarem Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi, flagami naszego miasta i transparentami. Na Starym Rynku byliśmy świadkami odsłonięcia tablicy pamiątkowej Antoniego Miotka, związanego z Puckiem działacza niepodległościowego.

Delegacja tucholska szczególnie zapamięta oficjalne uroczystości  w Porcie Rybackim. Wprawdzie aura nie była sprzyjająca, jednak atmosfera panowała tam  „gorąca”.

Podczas ceremonii prezydent podpisał „Przesłanie do następnych pokoleń”, które wraz z innymi okolicznościowymi dokumentami umieszczono w kapsule czasu pod repliką słupka zaślubin  z 1920. Po przemówieniach gości śmigłowiec Marynarki Wojennej zrzucił symboliczną wiązankę na wody Zatoki Puckiej oraz oddano 12 sal armatnich. Tego dnia zaplanowano również rekonstrukcję zaślubin Polski z Morzem z udziałem gen. Hallera i ks. Józefa Wryczy.

Dla uczniów tucholskich podstawówek udział w uroczystościach to wspaniała lekcja historii.

Marzena Gumińska

Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo
Google Photo