Poznaj Polskę 2022 – wycieczka uczniów do Wrocławia i okolic - Szkoła nr 1 w Tucholi
Szkoła Podstawowa nr 1 w Tucholi im. ks. ppłk. J. Wryczy
  • Zdjęcie budynku Szkoły Podstawowej nr. 1 w Tucholi

Poznaj Polskę 2022 – wycieczka uczniów do Wrocławia i okolic

Nasi uczniowie klas ósmych i siódmych  wyjechali na  wycieczkę do Wrocławia i okolic. Łącznie dwie spore grupy z różnych klas realizowały ten sam program w terminach: 1-3 czerwca oraz 8-10 czerwca. Było to możliwe m. in. dzięki udziałowi naszej szkoły w programie ministerialnym „Poznaj Polskę 2022”, który sfinansował znaczną część kosztów.

Uczniowie zwiedzali we Wrocławiu słynne Hydropolis, czyli muzeum poświęcone wodzie. Na miejscu mogli zgłębić  tajemnice różnych procesów z nią związanych, poznać jej niezwykłe właściwości, a nawet przymierzyć replikę  ekwipunku nurka z początku XX w czy zrelaksować się w sali pełnej pachnącej mgiełki wodnej.

Jednym z przystanków na trasie zwiedzania było Muzeum Poczty Polskiej, gdzie w gablotach zebrano pokaźną kolekcję starych druków pocztowych, kart, znaczków, telefonów, telegrafów, czyli sprzętów służących dawniej do komunikacji. Uczniowie mogli na własne oczy przekonać się, że sztuka korespondencji, komunikacji na odległość była niegdyś niełatwym zadaniem i zależała od wielu czynników, choćby od tego, czy dyliżans pocztowy (który również był eksponatem na jednej z wystaw) dowiezie list do adresata lub czy telefonistka przez ręczną centralę połączy rozmowę „kontrolowaną”.

Punktem obowiązkowym było też zapoznanie się z historią powstania kościuszkowskiego, której uczniowie mogli wysłuchać, oglądając słynną „Panoramę Racławicką” – monumentalny obraz przedstawiający przebieg wygranej przez Polaków bitwy.

We  Wrocławiu uczestnicy wycieczki mogli zrelaksować się też w pięknym i bogatym w różnorodne okazy flory Ogrodzie Botanicznym, spacerując po jego alejkach z wyjątkowo pięknymi o tej porze roku kwiatami czy drzewami.

Muzeum Etnograficzne zadziwiło uczniów historiami o życiu najuboższych warstw społeczeństwa – chłopów. Była to okazja do szerszego poznania zwyczajów polskiej wsi i jej życia codziennego.

Podczas spaceru z przewodnikiem uliczkami Starego Miasta liczono krasnale, symbol Wrocławia, ale i podziwiano najbardziej znane zabytki miasta m. in. katedrę czy ratusz. Ciekawie opowiadaną historię tego miejsc, jej burzliwe losy  uzupełniały piękne widoki z wrocławskich mostów.

Największe wrażenie na młodzieży zrobił jednak zamek Książ i spacer po jego ogrodach i komnatach. W tym miejscu można było w wyobraźni przenieść się w odległy świat bogatych książąt i ich życia. Chwilę wytchnienia między punktami programu stanowiła Palmiarnia, gdzie egzotyczne rośliny i zwierzęta były doskonałym tłem do sesji zdjęciowych.

Dodatkową niespodzianką okazała się wizyta w Osówce, gdzie uczniowie zapoznali się z historią Podziemnego Miasta, części kompleksu podziemnych korytarzy wybudowanych rękoma więźniów dla hitlerowców i mogli zwiedzić jego dostępne dla turystów fragmenty.

Wycieczki okazały się ciekawą przygodą, nie tylko spełniły swoje cele dydaktyczne, ale zintegrowały uczestników, pozwoliły im przeżyć niezapomniane chwile, długo jeszcze wspominane w drodze do domu…